Turistit tyhjensivät jopa miinalaatikon ja jättivät roskat tilalle: ”Täytenä tuodaan, muttei tyhjänä jakseta kantaa pois”

Turistit tyhjensivät jopa miinalaatikon ja jättivät roskat tilalle: ”Täytenä tuodaan, muttei tyhjänä jakseta kantaa pois”

Sodanaikaisesta linnoituksesta on viety nuotiopuita ja jopa sodasta peräisin olevia räjähteitä. Sturmbock-linnoituksen alueella Lapin Enontekiössä on huomattu tänä kesänä ikävä ilmiö. Suojellun linnoituksen puurakenteita on poltettu retkinuotioissa ja roskia on jätetty lojumaan ympäriinsä. –  Tämä on ensimmäinen kesä, kun olen huomannut isoja nuotioita. On otettu esimerkiksi linnoitteista puurakenteita ja laitettu nuotioon, ja koitettu jonkinnäköistä rakovalkeaa saada pystyyn, aluetta kolme vuotta kartoittanut tutkija Emil Kastehelmi kertoo.

Lähde: https://www.iltalehti.fi/matkajutut/a/14b4933e-34f8-49ff-92db-ec83cba90747

Share this post

Vastaa